Sprawdź, jak stworzyć efektowne i harmonijne wnętrze z bielą
Choć producenci płyty meblowej co roku prześcigają się proponując coraz bardziej wyrafinowane i autentycznie wyglądające dekory drewna, a nawet betonu czy kamienia, szczyt rankingów sprzedaży nieodmiennie zajmują dekory białe. Skąd taka popularność bieli w architekturze wnętrz, pomimo nieustannie zmieniających się trendów kolorystycznych?
Biel to barwa uniwersalna i ponadczasowa, która sprawdza się w każdym wnętrzu i pozwala łatwo odmieniać jego charakter przy pomocy dodatków. Za sprawą wysokiego współczynnika odbicia światła biel tworzy wrażenie przestronności, optycznie powiększa przestrzeń, dlatego jest idealna do aranżacji niewielkich pomieszczeń, którym pomaga nadać harmonijne proporcje. Kolor biały jest również idealnym uzupełnieniem innych barw i wzorów, które dzięki niemu zyskują większą wyrazistość. Znakomicie łączy się ze wzorami drewna, a także reprodukcjami kamienia, np. piaskowca czy ciemnego oraz jasnego marmuru. Warto łączyć biel także z dekorami jednobarwnymi – z neutralną paletą beży, szarości czy pasteli tworzy wysmakowane kompozycje typu „ton w ton”, natomiast z nasyconymi odcieniami – wyraziste kontrastowe aranżacje.
Jak stworzyć udane wnętrze z zastosowaniem białych dekorów? Kluczem jest właściwy dobór odcienia spośród palety bieli. Błędnie dobrany odcień nie tylko nie wydobędzie piękna z towarzyszących mu dekorów, ale wręcz stworzy wrażenie dysonansu i przypadkowości.
Ogólną zasadą jest poruszanie się w obrębie palety o zharmonizowanej temperaturze: ciepłe odcienie bieli najlepiej podkreślą barwy o ciepłej tonacji, chłodne natomiast – dekory o tonacji zimnej. Właśnie dlatego modne złociste dęby najlepiej prezentują się w towarzystwie neutralnej lub ciepłej bieli off-white, zaś chłodne szarości, czerń czy surowe reprodukcje kamienia warto łączyć z chłodną bielą o błękitnej poświacie. Nie bez znaczenia jest także klimat wnętrza, jaki chcemy uzyskać. Ciepła biel złamana kremowym pigmentem wykreuje przytulną przestrzeń, tymczasem efekt elegancki, surowy i minimalistyczny uzyskamy łatwo dzięki bieli chłodnej lub perłowej.
Zasada starannego doboru odcieni dotyczy wszystkich stosowanych we wnętrzu materiałów, od farb, podłóg i drzwi, przez płytę i obrzeże meblowe, aż po dodatki. Obrzeże w zbyt ciepłej lub zbyt chłodnej tonacji, niepasujące do płyty, bezpowrotnie zniszczy efekt starannie zaprojektowanego wnętrza. Warto więc zadbać o ten detal.
W Schilsner naszym motto jest idealne dopasowanie obrzeża do płyty meblowej, do której jest dedykowane – zarówno barwą, jak i strukturą powierzchni oraz stopniem połysku. Nie inaczej podchodzimy do białych obrzeży. Pracując nad dobarwieniem odcienia tworzymy często dziesiątki próbek o minimalnych różnicach w proporcjach barwników. Wytypowane kompozycje wytłaczamy w docelowej strukturze (gładkiej satynowej, drobnej ziarnistej czy perłowej), ponieważ każdy jej rodzaj inaczej odbija światło, co wpływa na odbiór barwy przez ludzkie oko. Próbne partie pokrywamy lakierem o odpowiadającej płycie połyskowości. Dopiero tak przygotowane partie testowe są gotowe do oceny wybarwienia, dokonywanej w różnym oświetleniu.
Obrzeże idealnie dopasowane do płyty oznaczamy odpowiadającym jej numerem i nazwą. Dzięki temu łatwo odnajdziesz właściwy wariant pośród 50 białych dekorów o różnym odcieniu i strukturze, które tworzą naszą ofertę magazynową.
Śmiało korzystaj z bieli. My zadbamy o to, by zaprojektowana przez Ciebie zabudowa była harmonijna aż po krawędź.