Przekonaj się, jak możesz wykorzystać akcentującą moc obrzeży meblowych w Twoich projektach!
Obecnie, kiedy Inwestorzy stają się coraz bardziej świadomi, a wiele projektów aranżacji wnętrz wynika nie z konieczności remontu, lecz z potrzeby zmiany i podkreślenia swojej indywidualności, w cenie stają się nieszablonowe rozwiązania.
Aby się wyróżnić, nie wystarczy już połączyć ze sobą popularne dekory uznanych marek. Warto świeżym okiem popatrzeć na używane w aranżacji materiały i dostrzec ich ukryty potencjał. Płyta OSB czy sklejka, szkło czy różnorodne tkaniny – są coraz częściej wykorzystywane w nietypowy sposób.
Także obrzeże meblowe w rękach świadomego Architekta Wnętrz staje się kolejnym materiałem kształtowania wnętrza i wyrażania swojej kreatywności.
Przedstawiamy kilka pomysłów na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza dzięki oryginalnemu wykorzystaniu obrzeży meblowych:
- Łączenie płyty jednobarwnej z obrzeżem drewnopodobnym
Oklejenie widocznych krawędzi zabudowy z płyt jednobarwnych obrzeżem o wzorze drewna pozwala osiągnąć niezwykle ciekawy efekt wzorniczy niewielkim kosztem. Szczególnie interesująco prezentują się meble z białej matowej płyty wykończone subtelnym obrzeżem dębowym lub jesionowym o neutralnym wybarwieniu. Takie rozwiązanie idealnie pasuje do wnętrz utrzymanych w popularnym stylu skandynawskim.
Zupełnie inny efekt osiągniemy łącząc płytę lub blat w kolorze czarnym czy antracytowym z dekorem drewna o wyrazistym wybarwieniu. Jest to ciekawy pomysł na aranżację kuchni lub wnętrz użytkowych, np. sklepu, restauracji czy kawiarni.
Warto dodać, że nowoczesne, dobrze zaprojektowane obrzeża drewnopodobne są starannie dopracowane i o autentycznym wyglądzie, stają się zatem prawdziwą ozdobą zabudowy.
- Akcentowanie płyt jednobarwnych kontrastowym obrzeżem
We wnętrzu bazującym na dekorach jednobarwnych interesującym akcentem będzie zastosowanie obrzeża w innym, kontrastującym kolorze. Może to być sposób na wprowadzenie do wnętrza koloru bez zdominowania go dużymi elementami zabudowy wykonanymi w całości z płyty w nasyconych barwach.
Takie rozwiązanie idealnie sprawdzi się w pokoju dziecięcym, pokoju nastolatka czy we wnętrzu użytkowym. Można łączyć ze sobą zarówno biel z pastelami, jak i nasycone kolory w dopasowanej palecie barw. Warto jednak pamiętać, że zastosowane barwy powinny widocznie się od siebie różnić, aby efekt wyglądał na celowy i przemyślany. Należy również zwrócić uwagę, by struktury płyty i obrzeża meblowego oraz ich stopień połysku były ze sobą zharmonizowane, dzięki temu realizacja będzie spójna i dopracowana.
- Wykorzystanie obrzeża w podcięciu frontów bezuchwytowych
Oryginalnym i efektownym rozwiązaniem jest uzupełnienie jednobarwnych frontów bezuchwytowych wklejką z obrzeża ze wzorem drewna lub betonu. Atrakcyjny, wyrazisty wzór obrzeża będzie stanowił intrygujący akcent. Dodatkowo, jeśli w tym samym pomieszczeniu zastosowano również zabudowę lub okładzinę w dekorze drewna, wykorzystanie tego samego obrzeża w podfrezowaniu frontów lakierowanych pozwoli osiągnąć idealną spójność użytych we wnętrzu materiałów.
- Lamele wykończone obrzeżem
Lamele zwane inaczej kantówkami to obecnie przebój wnętrzarskiej mody. Idealnie sprawdzają się jako dekoracja ścienna, optyczne rozgraniczenie stref w pomieszczeniu lub oryginalne wykończenie frontów mebli. Alternatywą dla lameli drewnianych lub fornirowanych jest wykonanie ich z płyty meblowej oklejonej obrzeżem. Jest to najlepszy sposób, by zachować spójność wzorniczą z resztą zabudowy.
Tematowi lamelek poświęciliśmy osobny wpis w Bazie wiedzy – przejdź do tego artykułu i sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, by lamele prezentowały się idealnie.
Nowoczesne obrzeża meblowe to wysokiej jakości, trwały materiał wykończeniowy odporny na czyszczenie i działanie promieniowania UV. Wyróżnia je również bogate, zróżnicowane wzornictwo. Kreatywne wykorzystanie obrzeży w aranżacji to idealny i ekonomiczny sposób na niesztampowe wnętrze!