Czym są lamele?
Lamele to trójwymiarowe listwy, które są umieszczane obok siebie w równych odstępach. Mogą być wykonane z drewna litego lub płyty pokrytej fornirem, jak również z płyty meblowej.
Listwy drewniane czy fornirowane mają najbardziej jednolity wygląd, chociaż wykonanie lameli fornirowanych jest bardziej pracochłonne. Oba rodzaje wymagają dodatkowego zabarwiania bejcami oraz lakierowania, aby zabezpieczyć powierzchnię.
Lamele wykonane z płyty meblowej to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu będą one trwałe i odporne na uszkodzenia. Płyty meblowe dostępne są w bogatej gamie wzorniczej, dzięki czemu w łatwy sposób dopasujemy lamele do innych elementów zabudowy wykonanych z płyty. Wykonanie listew z płyty meblowej to najtańsza i najszybsza metoda. Lamelki mogą być wykonane zarówno z dekorów drewnopodobnych, jak i wszelkich reprodukcji materiałów (kamień, metal, beton), jedyne co nas ogranicza w doborze dekoru to nasza wyobraźnia!
Lamele stosowane są najczęściej na wybranym fragmencie ściany, ale nie pokrywają całych ich powierzchni jak to miało miejsce w przypadku boazerii. Dzięki temu wizualnie dodajemy wnętrzom przestrzeni i niebanalnego designu.
Jak powstają lamele z płyty meblowej?
Lamele z płyty meblowej powstają w kilku krokach. Rozcinamy płytę na pasy o takiej szerokości, aby po oklejeniu ich dwóch długich krawędzi i rozcięciu wzdłuż otrzymać listwy o oczekiwanym wymiarze.
W przypadku gdy lamelki mają być elementem dekoracyjnym na mniejszych powierzchniach czy frontach mebli, wymagane jest też oklejenie krótkich krawędzi płyty. Najlepszym sposobem jest wtedy wycięcie szerszego arkusza na odpowiednią wysokość, oklejenie go ze wszystkich stron, a następnie odcięcie odpowiedniej szerokości lamelek i powtarzanie tego procesu, czyli doklejenie obrzeża i ponowne rozcięcie.
W lamelkach z płyty meblowej najbardziej widoczną krawędzią po zamontowaniu jest ta z obrzeżem meblowym, dlatego warto zwrócić uwagę na to, aby obrzeże było idealnie dobrane do płyty i tworzyło z nią spójną całość.
Jak wygląda montaż lamelek?
Ponieważ jedynie perfekcyjnie rozmieszczone lamele będą prezentować się zgodnie z oczekiwaniami, warto, by montaż wykonał doświadczony stolarz, który zadba o każdy szczegół i idealnie odwzoruje projekt architekta wnętrz. Z uwagi na to, że listwy są przyklejane pojedynczo, ważna jest precyzja i zachowanie idealnych odstępów. Do wyboru jest kilka sposobów mocowania. Lamele można przykleić bezpośrednio do ściany za pomocą kleju montażowego. Mogą być również przymocowane do płyty laminowanej, cienkiej sklejki czy filcu. W trakcie montażu istotne jest, aby pozostawić pomiędzy listwami zalecaną odległość 3 cm. Lamele bywają mocowane w pionie lub w poziomie, na ścianie lub nawet na suficie.
Funkcjonalność lamelek
Lamelki dają możliwość wizualnego powiększenia przestrzeni w aranżowanym pomieszczeniu. Zastosowane na jednej ze ścian w pomieszczeniu dodają głębi i charakteru za sprawą designerskiego wyglądu.
Istotnym aspektem jest pozytywny wpływ tego rozwiązania na akustykę wnętrza. Montaż lamelek jest idealnym rozwiązaniem dla pomieszczeń, w których występuje problem z pogłosem. Ich trójwymiarowa struktura pozwoli zredukować pogłos i stworzy przyjazną akustycznie przestrzeń. Dzięki temu takie rozwiązanie sprawdzi się nie tylko w prywatnych domach, ale również w budynkach użyteczności publicznej (hotele, restauracje).
Sposoby na aranżację lamelek
Lamele na ścianach
W zależności od upodobań mogą stanowić dekorację ściany lub jej fragmentu np. wokół telewizora, za sofą w salonie, za łóżkiem w sypialni. Lamele dodadzą ciepła oraz unikalnego wyglądu wnętrzom. Idealnie sprawdzą się w salonie, kuchni czy sypialni.