Zabielenie krawędzi obrzeża meblowego – jak eliminować i zapobiegać jego powstawaniu.
2 min
10 - 05 - 2022
Wiedza techniczna
Zabielenie krawędzi obrzeża jest jednym z najczęstszych problemów, z jakimi spotykają się stolarze podczas oklejania krawędzi formatek meblowych. Zjawisko to jest widoczne szczególnie na ciemnych dekorach i grubszych obrzeżach, gdzie promień frezowania jest większy.
Efekt ten wpływa negatywnie na wygląd formatki meblowej,jest jednak łatwy do usunięcia.
Obrzeża ABS są barwione w masie, w przypadku ich nieodpowiedniej obróbki mogą powstać odbarwienia.
W dalszej części przedstawimy, jakie są powody powstawania zabielenia na krawędzi i odbarwień na płaszczyźnie obrzeży, oraz jak im zapobiec lub w prosty sposób usunąć ten defekt.
W zależności od sposobu oklejania istnieją różne przyczyny występowania zabielenia. Najczęstsze z nich to nieprawidłowe ustawienie agregatów obróbczych w okleiniarce. Mowa tu o frezach i cyklinach profilowych. Te dwa agregaty są od siebie zależne i mają wpływ na końcowy efekt wyglądu krawędzi. Jeżeli frez zbiera za mało materiału, to cyklina profilowa będzie przebarwiać obrzeże, zbierając zbyt duży jego nadmiar. W tej sytuacji wystarczy odpowiednio ustawić frez, aby cyklina tylko wygładziła krawędź na całym promieniu obrzeża. Wizualnie można to sprawdzić obserwując tak zwany włosek powstający podczas pracy cykliny. Im jest on cieńszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo powstania zabielonej krawędzi.
Kolejnym agregatem, który może pomóc w wyeliminowaniu zabielenia, jest polerka. Zabielenie zanika po podgrzaniu. Odpowiednie ustawienie agregatu, najlepiej pod kątem i obejmujące promień obrzeża, dogrzewa je i pomaga usunąć zabielenie powstałe po cyklinie.
Efekt zabielenia i odbarwienia powierzchni obrzeża może występować również podczas oklejania ręcznego i krzywoliniowego. Należy dobrać odpowiednią prędkość obrotów podczas frezowania: zbyt wysokie obroty mogą podtopić obrzeże, a zbyt niskie – powodować defekty np. ząbkowanie czy chropowatą krawędź. Obroty dostosowujemy do indywidualnego trybu pracy z urządzeniem, aby osiągnąć jak najlepszy efekt finalny. Po frezowaniu krawędź wystarczy dopolerować kostką z filcem o średniej twardości. Pomocna może być też opalarka, która podgrzeje tworzywo.
Jeśli spotkasz się z odbarwieniem powierzchni obrzeża na łukach czy kątach, gdzie przez załamanie obrzeża dojdzie do jego odbarwienia, również zalecamy jego podgrzanie za pomocą opalarki ustawionej na temperaturę z zakresu od 160 do 190 st. C. W przypadku podgrzewania opalarką najlepiej wykonać tę czynność przed frezowaniem krawędzi. Po podgrzaniuzabielone obrzeże ABS powraca do swojej pierwotnej barwy.
Więcej informacji o eliminowaniu problemów podczas obróbki obrzeży znajdziesz w naszym video tutorialu, zachęcamy do zapoznania się z nim.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności